- לימודי הערכת אומנות ועתיקות | קורס שמאות אמנות בהנחיית יריב אגוזי


 
 
 
קורס אספנות, עתיקות והערכת אמנות
בקורס זה בהנחיית מומחה האמנות יריב אגוזי לומדים אודות הייחודיות של פריטי אמנות עתיקים ופרטי אספנות בתחומים שונים ומגוונים, הערכה כספית ואומנותית של חפצים ועתיקות. לומדים כיצד לבצע שמאות ליצירות אמנות ולעתיקות, לומדים אודות שוק האמנות הישראלי והבינלאומי על נגזרותיו השונות לרבות המסחר המקוון והשפעתו הניכרת על הקמעונאות המסורתית בתחמים אלה בשנים האחרונות.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 בשנים האחרונות הולך ותופס תאוצה תחום לימודים שבעבר היה נחלתם של עשירים בלבד. תחום לימודי הערכת אומנות, אספנות ופריטי עתיקות. אם בעבר יכלו בעלי ממון לקשט את ביתם בשכיות חמדה וחפצי חן עתיקים או באומנות עכשווית רק בשל איכותם האסתטית והדקורטיבית ללא כל הבנה עמוקה לגבי ההיסטוריה של החפץ, השפה הסגנונית על פיה עוצב או הכרת המעצב או היצרן שייצר אותו, כיום הדבר כבר אינו מספק ורבים מחפשים להרחיב את ידיעותיהם בתחום מרתק ועשיר זה. בשנים האחרונות נפתחו מספר מוסדות לימוד בארץ קורסים ללימוד תחום האומנות, האספנות והעתיקות, הן כלימודי העשרה והן כלימוד מקצוע הערכה ושמאות מקצועית, קורסים הזוכים לפופולאריות הולכת וגואה הן בקרב אספנים וסוחרי אומנות והן בקרב חובבים מכל רחבי הארץ. הקורסים השונים נבדלים זה מזה בהיקף וברמת החומר הנלמד, בחלק מהמוסדות מועברים הקורסים על ידי אנשי אקדמיה תוך שימת דגש על הפן ההיסטורי תרבותי ובחלק מהמוסדות מועברים הקורסים דווקא על ידי אנשי מקצוע הבאים ממרכז העשייה בתחומי האומנות והעתיקות, כגון סוחרי אומנות וותיקים, בעלי גלריות ואוצרי מוזיאונים, אספנים גדולים של אומנות ועתיקות, משחזרים מקצועיים ורסטוראטורים בעלי ניסיון ואפילו שמאים בכירים ומעריכי אומנות ועתיקות שמביאים איתם ניסיון מצטבר רב בעבודה בשטח וידע מעשי פרקטי שרכשו אחרי עשרות שנים בתחום.
 
 
 
 
 
 
 
 
 מה בעצם לומדים בקורס אספנות, עתיקות והערכת אומנות? בקורס ללימודי הערכה ושמאות של חפצי אומנות, עתיקות ותכשיטים עתיקים בהנחיית מומחה האמנות יריב אגוזי, מושם דגש דווקא על הפן המקצועי ומעשי יותר מאשר על הפן ההיסטורי תרבותי, אומנם בכל הרצאה ישנה סקירה של הרקע ההיסטורי אבל מרבית הלימוד מתמקדת דווקא בהיבט המעשי ומקצועי של הערכה ושמאות, החל מההבחנה בין יצירה מקורית לבין זיוף או העתק זול, דרך לימוד השפות הסגנוניות השונות באומנות, המאפיינים של כל תקופה, מי היו האמנים, המעצבים והיצרנים החשובים בכל מדינה וטכניקות ייצור ועיטור וכלה בכלים מעשיים להערכה כספית ואומנותית של חפצים עתיקים, פרטי אספנות שונים, אומנות פלסטית ודקורטיבית וכמובן תכשיטים. בנוסף לכל אלה לומדים תלמידי הקורס גם על המגמות השונות בעולם המסחר באומנות ועתיקות, על זירות הסחר השונות כיום, מחנויות לעתיקות וגלריות לאומנות, דרך שווקי פשפשים ובתי מכירות פומביות וכלה בזירות מסחר מקוונות כדוגמת: ebay.
 
 
 
 
 
 תלמידי הקורס בהנחיית יריב אגוזי נחשפים במהלך הקורס למאות פרטי ריהוט עתיק, שטיחים ואריגים עתיקים, ציורים ופסלים של מיטב האמנים בארץ ובעולם, כלי פורצלן עתיקים, כלי כסף עתיקים וכמובן חפצי יודאיקה ופולקלור יהודי, פרטי בצלאל ואומנות עתיקה מהמזרח הרחוק ועוד.
 
 
 
 
 
לאחר סיום הקורס, ניתנת לכל בוגר תעודת סיום של הקורס ללימודי הערכה ושמאות של יריב אגוזי, בה מפורטים הנושאים שנלמדו במהלך הקורס המקיף.
 
 
 
 
 
מרבית העוסקים בתחומי האומנות ועתיקות בישראל, בהם אספנים, סוחרים אוצרים ומשחזרים מקצועיים - הינם תלמידים לשעבר של יריב אגוזי.
 
 
 
 
 
כמו כן לבוגרי הקורס יש יתרון ברור להשתלב בעיסוק בתחומים אלה, כמעריכים ושמאים של חברות ביטוח, כעובדים בגלריות ובמוזיאונים, במסחר באומנות ובעתיקות ואפילו כבסיס ללימודי אוצרות או רסטורציה בהמשך דרכם המקצועית.
 
 
 
 
 
 
לאחר סיום קורס המבוא הבסיסי עומד לבוגרי הקורס מגוון רחב של קורסי המשך (קורסי התמחות) בתחומי הלימוד השונים, קורס מתקדמים על כלי פורצלן עתיקים
 
 
 
 למידע נוסף מומלץ לפנות ליריב אגוזי במייל: egoziart@gmail.com  או בווטסאפ: 054-7626439