הערכה מקצועית על ידי מומחה לאריגים וגובלנים עתיקים - יריב אגוזי


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הערכה מקצועית על ידי מומחה לאריגים וגובלנים עתיקים - יריב אגוזי 054-7626439
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יריב אגוזי הנו מומחה להערכה ושמאות של אריגים עתיקים ועבודות גובלן עתיקות כגון שטיחי אובוסון.
 
שטיחים אלו, נארגו בשיטת אריגה נטולת פלומה. בשיטה זו נארגו לראשונה שטיחים אלו במחוז אובסון שבצרפת במאה ה-18 ומכאן שמם הגנארי.
 
כמו כן יריב אגוזי מתמחה בקניה ובמכירה של אריגים וגובלנים עתיקים במכירות פומביות שהוא מנהל באינטרנט ומכירה של עבודות גובלן לאספנים ברחבי תבל. 
 
 
אם יש ברשותכם אריג עתיק, צלמו אותו ושלחו ליריב אגוזי את צילומי הפריט כולל מידות ישירות לווטסאפ: 054-7626439 
 
 
 
 
 
 
 גובלן היא בעצם שיטת צביעה של בדים או יותר נכון חוטים, הנקראת כך על שם משפחת גובלן הצרפתית שהקימה מפעל לפיגמנטי צביעה בפריז באמצע המאה ה-15 ומכאן שם האריגים.
המשפחה השתכנה באמצע המאה ה-15 בפריז וראש המשפחה ז'אן גובלן (Jehan Gobelin) פיתח דרך ייחודית לצביעת בדים, חוטים ואריגים. במאה ה-16 החלה משפחת גובלן לייצר טפטין (שטיחי קיר לתליה, באנגלית נקראים Tapestry), אריגים אלו, שהיו בעלי צבעים עזים ובעלי איכות גבוהה שלא נראתה כמותה עד אז,הפכו את המשפחה לעשירה מאד. צאצאי משפחת גובלן המשיכו לייצר במהלך השנים שטיחים מרהיבים שהיו מבוקשים מאד בקרב אצולת הממון בעולם, בהמשך בתי אריגה אחרים החלו ליחס לעצמם את השם גובלן כסמל לאיכות ויופי.
בתחילת המאה ה-20 החלו אומנים ידועים להתעניין שוב בטכניקות הגובלן. בזכותם זכתה טכניקת הגובלן לפריחה מחודשת ובכפר הצרפתי אובוסון (Aubusson) שוחזרו בתי אריגה שהביאו לפריחה כלכלית של המקום ושל הגובלנים. החלוץ בתחום היה האמן ז'אן לורסה (Jean Lurçat) ואליו הצטרפו גרומֵיר (Gromaire), דום רובר (Dom Robert), סן סאן (Saint Saen), ועוד רבים.
כיום מכנים "גובלן" רקמה של תך הצלב על בד רשת בדוגמאות שונות הנארגת בעבודת יד ואפילו, בטעות גם אריגי מכונה הנראים כמו אריגת יד.